Kasa fiskalna, a zwolnienie podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe – kogo dotyczy?

Kasa fiskalna niezależnie od obrotu
Maj 4, 2016
Kasy fiskalne bez limitów dla lekarzy i prawników
Maj 4, 2016

Kasa fiskalna, a zwolnienie podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe – kogo dotyczy?

W listopadzie 2014 roku ówczesny Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które obowiązuje w 2015 i 2016 roku, dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Co roku liczba uprawnionych do skorzystania z tych zwolnień będzie malała, aż kasy fiskalne staną się obowiązkowe dla wszystkich. Dotychczas ze zwolnień nie mogli skorzystać mechanicy, lekarze, prawnicy, fryzjerzy czy usługi gastronomiczne.

Kasy fiskalne Poznań, a zwolnienia podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe

W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów o obowiązku ewidencjonowania czynności za pomocą kasy fiskalnej znalazł się cały katalog zwolnień podmiotowych i przedmiotowo – podmiotowych. Pozostaje tylko zwolnienie dla tych podatników, których obrót nie przekroczył 20 tysięcy złotych. Dotyczy to proporcjonalnie również podatników, którzy rozpoczną działalność w 2015 -2016 roku. W tej grupie podatników mają zostać wyłączone obroty nieruchomościami i środkami trwałymi. To bardzo istotna zmiana z tego względu, że wystarczy jedna sprzedaż nieruchomości lub droższego środka trwałego żeby wykorzystać cały limit obrotu, który zwalnia z posiadania kasy fiskalnej. Według rozporządzenia będą utrzymane zwolnienia także dla podatników, których całkowity obrót z czynności wykonywanych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest większy niż 80%. Ta zmiana obejmuje również osoby, które w tych latach otworzą swoją działalność.

Kasa fiskalna Świdnica – kto musi mieć kasę fiskalną

W rozporządzeniu z listopada 2014 roku znalazł się katalog czynności, które nie podlegają żadnym zwolnieniom z posiadania kasy fiskalnej. Wykonywanie czynności z tego katalogu rodzi obowiązek ich ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Drobną zmianę wprowadzono w katalogu dostaw. Ze zwolnień wyłączono niezapisane nośniki danych i perfumy, poza tymi dostarczanymi na pokładach samolotów.

Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości i chcielibyście zadać pytania dotyczące kas fiskalnych zapraszamy do najbliższego oddziały PSI. Nasi specjaliści na pewno udzielą Państwu szczegółowych informacji.