Kasy fiskalne bez limitów dla lekarzy i prawników

Kasa fiskalna, a zwolnienie podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe – kogo dotyczy?
Maj 4, 2016
Kogo nie obowiązują zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej?
Maj 4, 2016

Kasy fiskalne bez limitów dla lekarzy i prawników

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowe dotyczące ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych niezależnie od uzyskiwanych obrotów. W tej chwili, z roku na rok zmniejsza się lista grup zawodowych zwolnionych z posiadania kasy fiskalnej. Takie zwolnienia przestały obowiązywać również lekarzy i prawników.

Obowiązkowa kasa fiskalna Gdańsk

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania za jej pośrednictwem obrotów, niezależnie od ich wysokości. To rozporządzenie Ministra Finansów obowiązuje takie grupy zawodowe jak mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy, stacje kontroli pojazdów, fryzjerzy, kosmetyczki, biura rachunkowe, punkty gastronomiczne i catering, lekarze, prawnicy. Z tej listy wykluczeni są notariusze.
Ta grupa podatników w żaden sposób nie podlega jakimkolwiek zwolnieniom z posiadania kasy fiskalnej. Wykonywanie tych działalności zobowiązuje tych podatników do bezwzględnego ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych. W przypadku podatników, którzy w momencie wprowadzenia rozporządzenia prowadzili już swoją działalność mogli wprowadzić kasę fiskalną od 1 marca 2015 roku. Ci co dopiero zaczęli mieli 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej.

Pro bono i z NFZ – prawnicy i lekarze bez kasy fiskalnej

Istotna sprawą dla lekarzy i prawników jest zmiana w rozporządzeniu, który określa warunki posiadania kasy fiskalnej. W przypadku wykonywania tych dwóch profesjo obowiązek ewidencjonowania obrotów za pośrednictwem kas fiskalnych jest obowiązkowy bez względu na obroty. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Otóż lekarzy, którzy podpisali umowy kontraktowe z NFZ i prawnicy, pracujący pro bono są zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Kasa fiskalna – plany na przyszłość

W przyszłości, Ministerstwo Finansów planuje zlikwidować w prawie podatkowych jakiekolwiek zwolnienia z ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych. Cały proces wdrażania tego obowiązku, nakładanego na podatników z dniem 1 stycznia 2015 roku, następuje powoli. Docelowo wszyscy podatnicy będą zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży lub usług, wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, za pośrednictwem kas fiskalnych.
Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości i chcielibyście zadać pytania dotyczące kas fiskalnych zapraszamy do najbliższego oddziały PSI. Nasi specjaliści na pewno udzielą Państwu szczegółowych informacji.