Co powinieneś wiedzieć o kasach fiskalnych w 2016 roku?

mobile002_posnet_KASA
Aż 70 tysięcy Polaków kupiło kasy fiskalne od 1 stycznia 2015 roku
Marzec 4, 2016

Co powinieneś wiedzieć o kasach fiskalnych w 2016 roku?

mobile_hs_big_psi

Od stycznia 2015 roku obowiązuje nowe rozporządzenie, w sprawie zwolnień z posiadania kas fiskalnych. Docelowo, zwolnienia te będą całkowicie zniesione i wszystkie podmioty prowadząc działalność będą miały obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z pomocą kasy fiskalnej. Zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej wprowadzane są stopniowo, a z roku na rok ich liczba spada.

kasy fiskalne częstochowa

Kasa fiskalna w 2016 roku limity bez zmian

2016 rok nie przynosi żadnych zmian w temacie kas fiskalnych. Rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, które weszło w życie w 2015 roku, nie przyniosło żadnych zmian w 2016 roku. Limity zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, czyli 20 tysięcy złotych nie uległy zmianie.

Kasa fiskalna – nowe grupy podlegania

W 2016 roku do grupy podmiotów, które podlegają obowiązkowi ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, dołączyły nowe grupy. Jedną z nich są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi, dokumentujący swoje usługi fakturą z danymi osobowymi odbiorcy. Dodatkowo, w tej grupie, bierze się pod uwagę ilość usług z 2015 roku, która nie może przekraczać 50 dla maksymalnie 20 odbiorców. Drugą grupę stanowią te czynności, które sprzedają bilety i rezerwują miejsca w przewozach pasażerskich, w momencie kiedy zapłata w całości dokonywana jest za pośrednictwem banku, poczty bądź karty kredytowej.

Kasa fiskalna zmian ciąg dalszy.

kasy fiskalne wrocław

Pozostałe zmiany dotyczące obowiązku ewidencjonowania usług za pomocą kasy fiskalnej, obejmują tylko zmiany w zapisach. Pierwszy zapis dotyczy notariuszy i ujednolicenia ich nazwy. Dotychczasowy wpis zastąpiono czynnościami notarialnymi bez względu na symbol PKWiU. Podobna zmiana została wprowadzona w punkcie 22 załącznika do rozporządzenia, gdzie usługi telekomunikacyjne zostały podzielone na nadawcze i elektroniczne bez względu na symbol PKWiU.

Kasa fiskalna – kiedy wystartować?

Mamy dwa przypadki rozpoczęcia ewidencjonowania czynności za pomocą kasy fiskalnej. Pierwszy z nich dotyczy podmiotów, które dokonują sprzedaży towarów i usług, gdzie już pierwsza transakcja musi być nabita na kasę fiskalną. Drogą grupę stanowią podatnicy, którzy ze względu na limit obrotów mogą rozpocząć ewidencję po upływie 2 miesięcy następujących po miesiącu, gdzie ten limit został przekroczony.

Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości i chcielibyście zadać pytania dotyczące kas fiskalnych zapraszamy do najbliższego oddziały PSI. Nasi specjaliści na pewno udzielą Państwu szczegółowych informacji.