Kasa fiskalna i przekroczenie progu dochodowego.

Jakie są kary za brak kasy fiskalnej?
Kwiecień 6, 2016
Kogo obowiązuje ewidencja obrotów za pomocą kasy fiskalnej?
Kwiecień 6, 2016

Kasa fiskalna i przekroczenie progu dochodowego.

Kasy fiskalne Katowice

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów dokładnie precyzuje, kogo będzie obowiązywało posiadanie kasy fiskalnej w 2015 i 2016 roku. Wspomniane rozporządzenie Ministra Finansów w momencie wejścia w życie, od 2015 roku pozbawił kolejne grupy usługodawców prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej. Które grupy obejmuje nowe rozporządzenie?! Ministerstwo Finansów ustanowiło, że od 2015 roku kasy fiskalne będą obowiązywały następujące grupy: lekarzy, dentystów, prawników, kosmetyczki, fryzjerów i mechaników, niezależnie od tego, jakie osiągają dochody.
Obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku  w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) wygasło z ostatnim dniem 2014 roku. Nowy projekt został ostatecznie zatwierdzony i wszedł w życie, dzięki czemu kolejne duże grupy usługodawców straciły prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Taka zmiana jest naprawdę bardzo istotna. Wielu podatników mając niskie obroty w swoich firmach nie musiało martwić się o kasę fiskalną, ponieważ byli zwolnieni z obowiązku jej posiadania.

Kasy fiskalne Świdnica

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej był do tej pory uzależniony od rocznego dochodu netto podatnika, który jeśli nie przekroczył pułapu 20 000 zł lub limitu obliczonego proporcjonalnie zwalniał z obowiązku zakupu kasy fiskalnej i drukowania paragonów fiskalnych. W praktyce, wejście w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów oznacza, że od 1 stycznia 2015 r. usługodawcy stracą prawa do zwolnienia, co oznacza, że do 1 marca 2015 r. będą musieli być gotowi na ewidencję dochodów za pomocą kasy fiskalnej.

W rozporządzeniu tym znajduje się bardzo pokaźna lista nowych grup usługodawców, którzy muszą liczyć się z utratą prawa zwolnienia i zakupem kas fiskalnych. Z koniecznością zakupy kasy fiskalnej muszą się liczyć salony fryzjerskie i kosmetyczne, gabinety lekarskie w tym stomatologiczne, kancelarie prawnicze, warsztaty samochodowe, stacje diagnostyczne, usługi gastronomiczne, firmy zajmujące się dostawą wód toaletowych i perfum.