Co to jest kasa fiskalna?

Co to jest urządzenie fiskalne?
Kwiecień 6, 2016
Co to jest drukarka fiskalna?
Kwiecień 6, 2016

Co to jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest to urządzenie elektroniczne, które służy do rejestrowania obrotu   oraz podatku dochodowego i VAT, które wynikają z sprzedaży detalicznej i usług. Przedsiębiorca, który przekroczył graniczną wartość 20 tysięcy złotych, określoną Rozporządzeniem Ministerstwa Finansów,  jest zobowiązany do ewidencjonowania swoich obrotów i podatków za pomocą kasy fiskalnej. Kasy fiskalne ze względu na funkcje możemy podzielić na:

kasy fiskalne Świdnica

– kasy fiskalne POS –  są to kasy fiskalne posiadające elektroniczny system sprzedaży.  W rzeczywistości jest to komputer PC  wyposażony w monitor lub wyświetlacz, klawiaturę PC bądź programowalną, czytnik kodów, wyświetlacz dla klienta i czytnik kart magnetycznych.
– kasy fiskalne jednostanowiskowe, ECR – są to kasy fiskalne, które nie wymagają działania systemowego. Najlepiej sprawdzają się na targowiskach, kioskach   albo taksówkach. Kasy jednostanowiskowe są zwykle wyposażone w złącze pozwalające  na podłączenia komputera, lecz wykorzystuje się je sporadycznie, np. aby szybko wprowadzić do kasy informacje o towarach lub odebrać dane o sprzedaży.

kasy fiskalne Poznań

– kasy fiskalne systemowe –  zadaniem tych kas fiskalnych jest współpraca z innymi kasami oraz programem magazynowym. Zazwyczaj stosuje się je w dużych sklepach z wieloma stanowiskami kasowymi. Kasy te, zwykle mają więcej możliwości od kas jednostanowiskowych. Są to:
– możliwość komunikacji on-line z serwerem zarządzającym,
– większa pojemność bazy towarowej,
– obsługa bufora pozycji,
– obsługa kart lojalnościowych,
– realizacja płatności za rachunki,
– sprzedaż kodów doładowań do telefonów komórkowych,
– sprzedaż kodów doładowań do liczników energii elektrycznej.

– kasy fiskalne specjalizowane – są to kasy fiskalne, które mają zastosowanie w specyficznych warunkach na przykład taksówkach, autobusach i restauracjach.

Ze względu na oprogramowanie te kasy fiskalne dzielimy na:
– współpracujące z taksometrami,
– kasy apteczne współpracujące z drukarkami fiskalnymi,
– kasy przeznaczone do restauracji,
– bileterki do autobusów.

– kasy fiskalne z kopią elektroniczną – są to kasy fiskalne z jednym traktem papieru  w drukarce. W przypadku tych kas fiskalnych kopia zapasowa nie zapisuje na papierze tylko na nośnikach elektronicznych, zazwyczaj na pamięci flash. Dodatkową korzyścią ze stosowania kasy fiskalnej z kopią elektroniczną jest o połowę mniejsze zużycie rolek papierowych, mechanizmu drukarki i energii elektrycznej.